TKZ Polná, tradice výroby již 112 let

Společnost TKZ Polná, spol. s r.o. je renomovaným českým výrobcem stavebního a  nábytkového kování již se 112 letou tradicí výroby. Svým širokým záběrem sortimentu dokáže uspokojit zákazníky od velkoobchodů až po drobné podnikatele. Společnost zaměstnává v současné době cca 170 zaměstnanců. TKZ Polná je členem sdružení MEZA, které je součástí evropské asociace ARGE - výrobců zámků a stavebního kování.

Firma je certifikována dle evropské normy kvality ISO 9001:2015. Výrobky jsou certifikovány dle EN 1935:2002 nebo zkušebním předpisem RAL - RG 607/8. Od roku 2010 jsme držiteli značky Český výrobek.

Výrobní program:

Sériová a zakázková výroba: Stavební a nábytkové závěsy od historických replik až po moderní seřiditelné: panty okenní, dveřní, vratové, pianové (klavírové), kloubové, nábytkové kování, ozdobné návleky (krytky) na panty dveří i oken, mechanické zábrany pro okna a dveře, řada dveřních a okenních závěsů seřiditelných ve třech osách – TRIO, EXPERT, skrytý závěs TKZ ESPRIT, montážní přípravky, šablony na zakování, upínací elementy,  malé soustružené díly. Doplňkovým sortimentem jsou výrobky zahraničních firem řady BASYS (skryté kování) a SISO (úchytky, zámky a zarážky především na sklo, cylindrické zámky…).

Z historie

1911 zakládá firmu podnikatel ing. František Sláma. Převádí svoji klasickou výrobu lisařského charakteru ze své pražské továrny. Postupně firmu rozšiřuje výstavbou nového objektu v místech dnešního podniku.

1934 továrnu koupila akciová společnost v čele s Ing. Karlem Sázavským a pod obchodním názvem Továrna kovového zboží, akciová společnost pokračovala v zavedené výrobě.

1948 byla továrna znárodněna a začleněna do sdružení podniku KOH-I-NOR Praha. V průběhu dalších let se postupně stala součástí podniku MARS a Svratka Branecké železárny.

1955 byl změněn výrobní program a zahájena výroba stavebního a nábytkového kování.

1960 je podnik začleněn pod národní podnik TOKOZ Žďár nad Sázavou.

1991 se firma osamostatňuje na zcela nezávislý státní podnik TKZ Polná.

1994 v rámci privatizace vzniká společnost s ručením omezeným s obchodním názvem TKZ Polná, spol. s r.o. Nosným výrobním programem zůstává stavební a nábytkové kování, výroba se rozšiřuje a modernizuje.

2011 slaví firma 100 let od svého vzniku.

2020 firma mění svého majitele - stává se jím TKZ Holding s. r. o. Nový vlastník bude pokračovat v budování tradice značky TKZ Polná a nadále provozovat továrnu v Polné jako samostatnou společnost vlastněnou transparentními majiteli.